ŁADOWANIE

Wpisz aby wyszukać

Najnowsze Wydarzenia

Zjazd Śpiewaczy Breslau sierpień 1937

Podziel się

Zjazd Śpiewaczy Breslau sierpień 1937 rok.

Fot 1. Skany odbitek Breslau 1937 własność Tomasz Jurek
Fot 1. Skany odbitek Breslau 1937 własność Tomasz Jurek

Kilkanaście lat temu zakupiłem na portalu aukcyjnym ebay.de serię odbitek fotograficznych na papierze Agfa w rewelacyjnej jakości. Praktycznie bez ziarna. Zeskanowane odbitki przy powiększeniu pokazują mnóstwo szczegółów, bez utraty jakości zdjęcia. Odbitka ma rozmiary 65 x 85 mm. Gdzie samo zdjęcie ma wymiary 57 x 57mm.

Zdjęcia wykonano podczas Zjazdu Śpiewaków w Breslau w sierpniu 1937 roku.

Zjazdy Śpiewacze – trochę historii.

Czym były Zjazdy Śpiewacze? Odbywały się zarówno w Niemczech jak i w Polsce. W większości dotyczyły ziem lub środowisk o nieuregulowanym statusie narodowościowym lub ziem z mieszaną ludnością, a także mniejszości etnicznych.
Mamy więc zjazdy w Berlinie lub w Westfalii (polska mniejszość narodowa). Poznań, Śląsk, itp.
Muzyka i pieśni o zabarwieniu narodowym lub wykonywane w języku ojczystym pieśni kościelne, miały budować patriotyzm. Wiedziały o tym obie strony – zarówno Niemcy jak i Polacy.

Przed powstaniem polskich amatorskich zespołów śpiewaczych istniały na terenie zaboru pruskiego zespoły niemieckie, których celem było wpajanie nacjonalistycznych i szowinistycznych ideałów wśród rodaków mieszkających za zagrabionych ziemiach. W Bydgoszczy już w 1848 roku taki właśnie zespół pod nazwą „Singverein”. W 1861 roku powstał też niemiecki związek śpiewaczy (Deutscher Provinzial Sängebund), w skład którego wchodziły trzy niemieckie Lidertafel z Bydgoszczy, chór „Sine Cura” oraz Quartettenverein, chóry niemieckie z Koronowa, Świecia, Chełmna i Torunia. Związek ten urządzał Święta Pieśni w Bydgoszczy (1861r. – 1863r.) w Toruniu (1862r.) w Koronowie, Brodnicy i Pile. Te zjazdy w swych założeniach skierowane były przeciwko polskości. Polacy przechwycili od Niemców ten rodzaj broni w walce narodowościowej i również zaczęli tworzyć zespoły śpiewacze, zrzeszając się w związki.

Wszechsłowiański Zjazd Śpiewaczy – międzynarodowy zjazd chórów i towarzystw śpiewaczych, który odbył się w Poznaniu w dniach 18-21 maja 1929, w okresie rozpoczęcia Powszechnej Wystawy Krajowej. Połączony był z I Festiwalem Muzyki Polskiej (21-29 maja 1929) oraz III Wszechpolskim Zjazdem Śpiewaczym.

Zjazd zorganizowano z inicjatywy Wielkopolskiego Związku Śpiewaczego oraz Słowiańskiego Związku Śpiewaczego pod hasłem apolitycznego zbliżania narodów słowiańskich poprzez kulturę. Wzięły w nim udział chóry z różnych regionów Polski, chóry polonijne, a także zespoły z Czechosłowacji, Jugosławii i Bułgarii. Łącznie zaśpiewało wtedy ponad 17 000 śpiewaków (według innych źródeł ok. 18 000 lub ok. 20 000, którzy przybyli m.in. 40 specjalnymi pociągami. 8 tysięcy mężczyzn pod kierownictwem prof. Władysława Raczkowskiego zaśpiewało w obecności prezydenta Ignacego Mościckiego i kardynała Augusta Hlonda, hymn Gaude Mater Polonia. Szczególne zainteresowanie publiczności wzbudziło masowe wykonanie Ojczyzny Feliksa Nowowiejskiego z towarzyszeniem dziesięciu orkiestr dętych. Liczba osób śpiewających jednocześnie w dniu otwarcia określana jest na 12 000 do 13 000.

Fot 2. Poznań Wszechsłowiański Zjazd Śpiewaczy 1929
Fot 2. Poznań Wszechsłowiański Zjazd Śpiewaczy 1929

Od samego początku związki śpiewacze współpracowały z oddziałami Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – albo działacze Sokoła zakładali chóry, albo w obrębie zespołu śpiewaków powstawały inicjatywy przyłączenia się do ruchu narodowego. Apolityczne chóry były narażone na stałe kontrole policyjne, a kolejne rozprawy sądowe dowodziły, że – w myśl obowiązujących w Niemczech ustaw – zrzeszenia te mają charakter polityczny. Dlatego niektóre chóry zarejestrowały swój związek jako organizację polityczną.

Po podziale Śląska powstały także: Związek Polskich Kół Śpiewaczych na Śląsku Opolskim z siedzibą w Gliwicach, a potem w Zabrzu (1927). Polskie chóry działały także w lewobrzeżnej części Śląska Cieszyńskiego, m.in. w Jabłonkowie, Boguminie, Stonawie.

Z kolei niemieckie towarzystwa śpiewacze prowadziły aktywną działalność w polskiej części Górnego Śląska – istniały one przy 35 parafiach. Świeckie i kościelne towarzystwa muzyczne wspierał Deutscher Volksbund für Polnisch Schlesien oraz Deutscher Kulturband für Oberschlesien. W okresie międzywojennym wyróżniała się działalność Fritza Lubricha, od 1919 roku organisty i chórmistrza w parafii ewangelickiej w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach (Auferstehungskirche). Lubrich prowadził także chóry we Wrocławiu, Bytomiu i Gliwicach.

Jeszcze w końcu XIX w. Dolny Śląsk był dwu narodowościowy. Wszechobecna była mowa polska nawet we Wrocławiu.Działo się to pomimo silnej akcji germanizacyjnej.

Tak więc nie jest dziwnym, ze to w Breslau (we Wrocławiu) organizowano zjazdy Chórów Śpiewaczych, oczywiście wykonujących pieśni w języku niemieckim, aby tak budować niemiecką tożsamość narodową.

Co widzimy na zdjęciach?

Fot 3. Breslau 1937 pl. Wolności własność Tomasz Jurek
Fot 3. Breslau 1937 pl. Wolności własność Tomasz Jurek

Na zdjęciu (Fot 3) mamy widok na odświętnie udekorowany, z trybunami Plac Wolności (wtedy Schloßplatz) i uczestników wydarzenia.

Fot 4. Breslau 1937 Piwnica Świdnicka własność Tomasz Jurek
Fot 4. Breslau 1937 Piwnica Świdnicka własność Tomasz Jurek

Na zdjęciu (Fot 4) mamy ujęcie tłumu przed wejściem do Piwnicy Świdnickiej w podziemiach ratusza we Wrocławiu.

Fot 5. Breslau 1937 Ratusz od strony Placu Solnego własność Tomasz Jurek
Fot 5. Breslau 1937 Ratusz od strony Placu Solnego własność Tomasz Jurek

Na zdjęciu (Fot 5) widzimy ratusz od strony Placu Solnego. Człowieka niosącego drzewce od sztandaru. Podczas gdy inny, niesie sam sztandar w pokrowcu.

Fot 6. Breslau 1937 Ratusz widziany od pierzei zachodniej Rynku własność Tomasz Jurek
Fot 6. Breslau 1937 Ratusz widziany od pierzei zachodniej Rynku własność Tomasz Jurek

Na zdjęciu (Fot 6) widzimy plac przed rauszem, od strony pierzei zachodniej rynku. Na nim samochody, autobus, ludzi w strojach ludowych.

Fot 7. Breslau 1937 pierzeja zachodnia Rynku własność Tomasz Jurek
Fot 7. Breslau 1937 pierzeja zachodnia Rynku własność Tomasz Jurek

Na zdjęciu (Fot 7) widzimy widok z Rynku w stronę kościoła św. Elżbiety.

Fot 8. Breslau 1937 rzeka Odra i Ostrów Tumski własność Tomasz Jurek
Fot 8. Breslau 1937 rzeka Odra i Ostrów Tumski własność Tomasz Jurek

Na zdjęciu (Fot 8) widok na Odrę i Ostrów Tumski , a na nim katedrę.

I ciekawostka.

Osoba wykonująca te zdjęcia była, także w tym samym czasie w Świdnicy. Posiadam dwie odbitki z tego miasta.

Fot 9. Świdnica 1937 ulica Długa własność Tomasz Jurek
Fot 9. Świdnica 1937 ulica Długa własność Tomasz Jurek

Na zdjęciu (Fot 9) ul. Długa, dawniej Langstraße. Reprezentacyjna ulica Świdnicy z wieloma sklepami. W tle katedra. Ciekawe są szyldy.

Fot 10. Świdnica Rynek 1937 własność Tomasz Jurek
Fot 10. Świdnica Rynek 1937 własność Tomasz Jurek

Na zdjęciu (Fot 10) Rynek w Świdnicy w dzień targowy.

Podsumowanie.

Zamieszczone zdjęcie oczywiście nie są w najwyższej jakości, ponieważ zasoby hostingu oraz szybkość działania strony wymuszają ich jak największą kompresję i jak najmniejszy rozmiar. Niemniej na ich podstawie chciałem wam pokazać i przedstawić mało znany kawałek historii w kontekście muzyki i śpiewu oraz powiązanej z tym polityki. A, że temat dotyczy, także Dolnego Śląska pozwala nam to lepiej zrozumieć historie miejsc w których żyjemy.

© Licencja na publikację
© Wszystkie prawa zastrzeżone

5 1 oceń
Ocena
Tomasz Jurek

Jestem pasjonatem historii i eksploratorem. Od wielu lat, poznaję i staram się wyjaśnić - tajemnice Dolnego Ślaska. Przyszedł czas, aby udostępnić tę wiedzę innym.

  • 1
Subskrybuję i wyrażam zgodę na pobranie moich danych - adres e-mail
Powiadom o
guest

2 Komentarze
najstarszy
najnowszy
Odpowiedzi zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysiek
Krzysiek
14 października 2023 11:48

Jako ciekawostkaka temat ok. Wolałbym jednak, żeby skupił się Pan na naszych okolicach i starał się jak najwięcej uwagi zwracać na projekt z którego zaczerpnął Pan nazwę tego bloga???? tak czy inaczej super się czyta i czekam na kolejne wpisy.

2
0
Co myślisz? Proszę o komentarz.x