ŁADOWANIE

Wpisz aby wyszukać

Wydarzenia

Wałbrzych Wyzwolenia szyb

Podziel się

Czy w Wałbrzychu przy Alei Wyzwolenia zapada się szyb?

Na portalu wałbrzych24.com w dniu 16.05.2020 ukazała się informacja – Ziemia obsunęła się pod samochodem. W treści czytamy, cyt. – Pod jednym z zaparkowanych samochodów przy ul. Moniuszki obsunęła się ziemia. Koło utkwiło w dziurze i potrzebna była pomoc drogowa.

Foto. wałbrzych24.com
Foto. wałbrzych24.com

Co tak naprawdę się wydarzyło?

Ze zdjęcia w artykule można było od razu spostrzec, że miejsce zdarzenia to nie ul. Moniuszki lecz Aleja Wyzwolenia. Teren dzikiego parkingu naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 28. Pomiędzy Przedszkolem Niepublicznym SIÓDEMKA, a budynkiem nr 42.

Zapadlisko Wyzwolenia 40_01 Foto. Tomasz Jurek
Zapadlisko Wyzwolenia 40_01 Foto. Tomasz Jurek

Co to za miejsce? Jeszcze w latach 30 – tych ubiegłego wieku był tu zespół budynków o nr 40. Jakie funkcje w tym okresie pełniły nie wiem. Jednak wiem, że funkcjonalnie ten teren przynależał do browaru. Był połączony tunelem – przejazdem w ciągu budynków za nr 42, z terenem browaru. W tunelu była wartownia. Ale to w tym momencie nie jest istotne. Nie wiem kiedy zespół budynków zaznaczonych na mapce górniczej czerwoną linią, przestał istnieć. Co ciekawe! Na mapce górniczej w miejscu zapadliska z dnia 16.05.2020 mamy zaznaczony szybik.

Mapa szyb Al. Wyzwolenia 40 Tomasz Jurek
Mapa szyb Al. Wyzwolenia 40 Tomasz Jurek
Szyb Al. Wyzwolenia Tomasz Jurek
Szyb Al. Wyzwolenia Tomasz Jurek

Czyżby obecnie teren okolony smołowanymi pozostałościami fundamentów oraz żywopłotem był korkiem na tym szybie lub szybiku? Oględziny jakie wykonałem w dniu 17.05.2020 oraz zdjęcia pokazują, że możemy mieć z tym do czynienia. Wygląda, że płyta (korek) szybu lub szybiku uległa uszkodzeniu. Czy tak jest, można wyjaśnić przez odkopanie całej płyty i sprawdzenie terenu pod nią.

Zapadliko Wyzwolenia 40_02 Tomasz Jurek
Zapadliko Wyzwolenia 40_02 Tomasz Jurek

Co dalej?

Obym się mylił i nie jest to korek szybowy. Ale jeżeli jest to korek szybowy to…

Czy władze miasta oraz odpowiednie służby maja wiedzę o tego typu obiektach? Jeżeli tak to kto koordynuje oraz sprawuje nadzór nad ich stanem technicznym? Mam świadomość, że takich pułapek “z opóźnionym zapłonem” na terenie Wałbrzycha mamy bardzo wiele.

A co by się stało, gdyby samochód wpadł do szybu? To miejsce i zagrożenie jest widoczne na mapach górniczych. Władze miasta powinny mieć aktualną bazę zagrożeń opartą o takie mapy. Takie miejsca powinny być zabezpieczone i odpowiednio oznaczone. Wyrażam pełną chęć współpracy w zakresie posiadanych informacji.

Pytania, pytania… Ale jakże nie pytać. Obiecuję, że temat nie zostanie bez odpowiedzi. Odpowiednie organy zostaną zapytane o to, jakie kroki będą podjęte w tym przypadku i w jaki sposób zabezpieczono się, aby taki przypadek nie powtórzył się w tym czy innym miejscu.

5 2 oceny
Ocena
Tomasz Jurek

Jestem pasjonatem historii i eksploratorem. Od wielu lat, poznaję i staram się wyjaśnić - tajemnice Dolnego Ślaska. Przyszedł czas, aby udostępnić tę wiedzę innym.

  • 1
Subskrybuję i wyrażam zgodę na pobranie moich danych - adres e-mail
Powiadom o
guest

0 Komentarze
Odpowiedzi zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Co myślisz? Proszę o komentarz.x