ŁADOWANIE

Wpisz aby wyszukać

Najnowsze Podziemny świat Tajemnice

O pokoju lub wojnie rozstrzygną najbliższe trzy miesiące.

Podziel się

O pokoju lub wojnie rozstrzygną najbliższe trzy miesiące.

Fot 1. Polska Zachodnia 29 czerwca 1939
Fot 1. Polska Zachodnia 29 czerwca 1939

Nie chcę tu być prorokiem. Chcę Wam pokazać – w związku z obecną sytuacją w Europie, to co działo się w roku 1939, przed wybuchem II Wojny Światowej. Pokażę to na podstawie materiałów prasowych zgromadzonych w polskich bibliotekach naukowych. Niech świadectwa tamtych dni mówią same. Obiecuję, że będzie ciekawie.

Ogólna sytuacja polityczna w Europie i na świecie w 1939 roku.

Fot 2. ABC Nowiny Codzienne 16.03.1939
Fot 2. ABC Nowiny Codzienne 16.03.1939

Najbliżej Polski wiele dzieje się w Czechosłowacji. 16 marca 1939 roku przestało istnieć państwo Czechosłowackie, powstało państwo Słowackie. Niemcy powiększyły swoje terytoria o ziemie czeskie. Węgry uzyskują wspólną granicę z Polską. Przebieg wypadków był zdumiewająco szybki. Od rozpoczęcia rozmów Prezydenta Czechosłowacji Hachy, do zajęcia – byłej stolicy czeskiej, Pragi przez wojska niemieckie upłynęło zaledwie 10 godzin. Państwo czeskie, które jeszcze parę miesięcy temu mogło odegrać kluczową rolę w Europie Środkowej, w ciągu kilkunastu godzin, po rozmowach, przestało istnieć.

Niedługo po tym niemieckie wojska wchodzą do Słowacji, w wyniku prośby Słowacji o objęcie jej protektoratem przez Niemców.

Musimy sobie zdać sprawę, że w tym momencie Niemcy przejęły czeskie fabryki zbrojeniowe oraz wszelkie uzbrojenie czeskiej armii.Czesi posiadali bardzo nowoczesny sprzęt i duży potencjał produkcyjny uzbrojenia. (autor)

Jak to się mogło stać?

Czy Niemcy byli  – na tyle mocni, aby pozwolić sobie na taką arogancję i powiedzmy tu szczerze bezczelność?

“W świetle danych statystycznych w 1939 r. Wehrmacht nie był gotowy na wojnę na dwa fronty. Co prawda trzy lata wcześniej, w 1936 r., Adolf Hitler zażądał od swoich generałów pełnej gotowości bojowej sił zbrojnych Rzeszy do 1940 r., jednak raporty gospodarcze wskazywały, że taką zdolność Niemcy osiągną dopiero około 1945 r. Wykorzystywane po wojnie przez historyków bloku wschodniego oraz badaczy zachodnich niemieckie hasło propagandowe „armaty zamiast masła”, którego autorem był Hermann Goering, wskazywało, że w latach 30. XX w. rozwój Niemiec był uwarunkowany potrzebami przemysłu zbrojeniowego. Nic bardziej mylnego. Co prawda sam Hitler stwierdził 1 września 1939 r., że rząd Rzeszy wydał na zbrojenia 90 mld marek, było to jednak klasyczne kłamstwo propagandowe skierowane do zachodniej opinii publicznej. Realne wydatki na zbrojenia w tym czasie nie przekroczyły 40 mld marek. Niemiecki historyk Werner Maser stwierdził nawet, że statystyki produkcyjne z lat 1932–1939 nie wskazywały na jakiekolwiek przygotowania wojenne Niemiec.”

Rzeczpospolita ``Wrzesień 1939: kłamstwa i mity`` 14.09.2013

Jednak Niemcy do wojny szykowały się już wcześniej.

Fot 3. Siedem groszy 2 luty 1939
Fot 3. Siedem groszy 2 luty 1939

Mamy luty 1939 roku. Tygodnik “Die Wehrmacht” przynosi rewelacyjny artykuł, w którym naczelny dowódca obrony przeciwlotniczej Niemiec na zachodzie Kotzinger, ujawnia po raz pierwszy fakt, iż w ostatnich dniach wykończona została budowa linii obrony przeciwlotniczej, będącej uzupełnieniem linii Siegfrieda.

Potężna linia obrony przeciwlotniczej biegnie równolegle wzdłuż fortyfikacji lądowych “Linii Siegfrieda” i ciągnie się od miasta Wesel, położonego nad granicą holenderską, aż do granicy szwajcarskiej. Wzdłuż całej trasy wybudowane zostały silne umocnienia betonowe, w których zainstalowano wielką ilość lekkich i ciężkich dział przeciwlotniczych oraz karabinów maszynowych. Na wszystkich ważniejszych odcinkach rozciąga się zapora balonowa na wzór zapory balonowej wokół Londynu.

W hangarach podziemnych znajdują się samoloty myśliwskie w stałym pogotowiu bojowym.

Fot 4. Siedem groszy 23 lutego 1939
Fot 4. Siedem groszy 23 lutego 1939

23 luty 1939 roku. Jak informują, rozpoczęto na wschodniej granicy Rzeszy niemieckiej na pograniczu polskim, budowę wielkiego pasa fortecznego, na wzór umocnień Zygfryda. Pas ten prowadzić będzie wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, od morza, aż pod Racibórz nad Odrą.

Przy robotach tych zatrudnionych będzie – jak informują, 100 tysięcy robotników i specjalistów-inżynierów, którzy dawniej zatrudnieni byli przy budowie umocnień na zachodzie Niemiec. Dostęp na tereny, przeznaczone dla umocnień, strzeżony jest pilnie przez funkcjonariuszy Gestapo.

Fot 5. Siedem groszy 26 marca 1939
Fot 5. Siedem groszy 26 marca 1939

25 marca 1939 roku. “Polska Zbrojna”, organ Ministerstwa Spraw Wojskowych, w artykule wstępnym p.t. “Jesteśmy gotowi”, odzwierciedlającym wiernie nastroje nurtujące obecnie w całym narodzie polskim, pisze między innymi:

“Wojna jest zjawiskiem odwiecznym. Narody, państwa, kultury rodziły się, upadały na skutek wojen. Tak było dawniej, tak jest dziś i tak będzie zawsze, bo rozstrzygającym czynnikiem w historii jest siła. … Naród bez ducha rycerskiego istnieć nie może. Tragiczny przykład Czech jest tu arcywymowny. My, Polacy, rozumiemy tą wymowę. … W związku z tym stawiamy sprawę jasno i wyraźnie: jesteśmy gotowi do wszelkiej wojny, z każdym, najsilniejszym nawet przeciwnikiem. Naród polski nie ma poczucia niższości wobec możnych narodów tego świata, bo uświadamia sobie w pełni fakt, że sam do tych silnych narodów należy”.

Fot 6. Siedem groszy 10 kwietnia 1939
Fot 6. Siedem groszy 10 kwietnia 1939
Fot 7. Siedem groszy 10 kwietnia 1939
Fot 7. Siedem groszy 10 kwietnia 1939

9 -10 kwietnia 1939. W wydaniu świątecznym “Siedem groszy” pokazano jaką rolę w przyszłej wojnie odegrają podziemne systemy obrony.

Fot 8. Na szerokim świecie 23 kwietnia 1939
Fot 8. Na szerokim świecie 23 kwietnia 1939

Utworzono Fundusz Obrony Narodowej. Z niego to miano wyposażyć polską armię w nowoczesne uzbrojenie.

4 maja 1939 roku. Francuskie Ministerstwo Finansów otrzymało ciekawy dokument od wiarygodnego informatora. Mowa jest w nim o wprowadzaniu na rynki finansowe – po za Rzeszą Niemiecką, banknotów ze specjalnymi oznaczeniami. W momencie, gdy zagraniczny kontrahent chciałby nimi zapłacić za zakupy na rynku niemieckim, mają być traktowane jako falsyfikaty.

Wypuszczanie fałszywych pieniędzy przez państwo, to wojna ekonomiczna. (autor)

Fot 1. Polska Zachodnia 29 czerwca 1939
Fot 1. Polska Zachodnia 29 czerwca 1939

28 czerwca 1939 roku. Londyn. W mowie wygłoszonej dzisiaj po południu stwierdził lord Churchill, ze najbliższe trzy miesiące, lipiec, sierpień i wrzesień rozstrzygną, Czy Europa pogrąży się w pożodze wojennej.

Fot 10. Siedem groszy 29 czerwca 1939
Fot 10. Siedem groszy 29 czerwca 1939

29 czerwca 1939 roku. Morawska Ostrawa. od kilku już dni Niemcy budują pospiesznie pod Frydkiem rozległy system fortyfikacyjny. Pomiędzy Nysą, a Kłodzkiem odbywa się intensywna koncentracja oddziałów zmotoryzowanych Reichswehry. Z tego powodu wstęp na te tereny dla ludności cywilnej i przyjezdnych jest wzbroniony.

Fot 11. Dziennik Bydgoski 9 lipca 1939
Fot 11. Dziennik Bydgoski 9 lipca 1939

9 lipca 1939 roku. Maska przeciwgazowa C2 jest produkowana w dwóch rozmiarach: średnio-dużym, odpowiadającym rozmiarom średniej i dużej, używanej maski “RSC” i małym, odpowiadającym wielkości małej maski “RSC”. Maska ta więc nadaje się doskonale do użytku ludzi dorosłych i dzieci, począwszy od siódmego roku życia.

Masz już maskę (skąd my to znamy?). (autor)

19 lipca 1939 roku. Budapeszt. Dopiero teraz przedostały się tu wiadomości, ukrywane dotychczas starannie przez niemieckie władze okupacyjne w Czechach, o rosnących niepokojach w armii niemieckiej na terenie Protektoratu Czech i Moraw.

W Pilznie doszło do wybuchu rewolty wśród żołnierzy, którzy otrzymali rozkaz powrotu do Rzeszy. … Dopiero sprowadzone z Pragi oddziały SS zdołały uśmierzyć bunt. Sad doraźny wojskowy skazał na śmierć 17 żołnierzy i 2 oficerów. Wyrok wykonano natychmiast. Ponadto 3 oficerów popełniło samobójstwo. W koszarach w Mladej Boleslav doszło również do buntu na tym samym tle, przy czym w czasie rozbrajania zrewoltowanych żołnierzy 14 z nich popełniło samobójstwo w obawie przed wyrokiem śmierci. … Władze okupacyjne widząc, że pozostawanie żołnierzy niemieckich i oficerów z ludnością czeską wpływa na nich demoralizująco wydały zarządzenie, że pułki, stacjonowane w “protektoracie” nie mogą tam pozostawać dłużej niż 2 miesiące.

Fot 13. ABC Nowiny Codzienne 3 sierpnia 1939
Fot 13. ABC Nowiny Codzienne 3 sierpnia 1939

3 sierpnia 1939 roku. Londyn. Agencja Reutera donosi z Tokio, ze ambasador brytyjski sir Creige złożył wczoraj w japońskim ministerstwie spraw zagranicznych oświadczenie w sprawie wzmagającej się fali wystąpień antybrytyjskich w Chinach. Ambasador brytyjski domagał się stanowczo kontroli nad tymi wystąpieniami ze strony władz japońskich.

Według informacji dziennika “Niszi Szimbun” ambasador Creigie odwiedził również Sotomatsu Kato posła nadzwyczajnego Japonii w Chinach,  któremu oświadczył w imieniu swego rządu: Rząd japoński proszony jest o przeprowadzenie ścisłej kontroli manifestacji antybrytyjskich w Japonii i Chinach i powstrzymanie ich, gdyż mogą one wpłynąć na utrudnienie stronie brytyjskiej kontynuowania obecnych rozmów angielsko-japońskich. … dziennik “NIszi Szimbum” to jednak nie ulega wątpliwości, że Anglia i Ameryka zaczynają działać w porozumieniu w sprawach Dalekiego Wschodu.

Wspaniała Anglia, która zapewniła Polsce pomoc i włączenie się do wojny w 1939 roku. W wyniku wojny Japońsko-Chińskiej zginęły setki tysięcy ludzi. Chińczycy bardzo “kochali” Anglię. Japończyczy – również.(autor)

Fot 14. ABC Nowiny Codzienne 3 sierpnia 1939
Fot 14. ABC Nowiny Codzienne 3 sierpnia 1939

W tym samym numerze mamy ciekawą informację – Zygfryd znów zalany.

Paryż. (celowo wskazuję źródła, aby nie było, że to ówczesne polskie media zmyślały).

“Exscelior” donosi z Bazylei, że udało się potwierdzić z kół niemieckich wiadomości o wielkich szkodach, jakie wylew Renu dokonał w umocnieniach linii Zygfryda. … Dalsze wiadomości głoszą, że agenci Gestapo aresztowali 30 kilka osób, zatrudnionych przy budowie umocnień, pod zarzutem “mimowolnego sabotażu”.

Czyżby teoria Romualda Owczarka o “Szwindlu na materiałach budowlanych w Riese” miała swoich protoplastów już w 1939 roku? (autor).

Fot 15. Nowiny codzienne nr 235 1939
Fot 15. Nowiny codzienne nr 235 1939

13 sierpnia 1939 roku. Strasburg. “Der Elsaesser” omawiając artykuł “Voelkischer Bebachter” na temat porównania sił obronnych linii Zygfryda i Maginota podkreśla niedokładności, spowodowane zbyt szybką budową…

Fot 16. Polska Zachodnia 21 sierpnia 1939
Fot 16. Polska Zachodnia 21 sierpnia 1939

20 sierpień 1939 roku. Londyn. W Londynie uważają, że sytuacja europejska stale się pogarsza. Ostatnie wiadomości o rzekomych propozycjach niemieckich w sprawie porozumienia zainteresowanych mocarstw są nieprawdziwe. Spór w sprawie Gdańska zszedł na drugi plan. … Zaledwie parę dni temu jedyną pretensją był statut gdański, obecnie jet nią traktowanie mniejszości niemieckiej w Polsce, a żądania Niemiec obejmują również Pomorze oraz Górny Śląsk.

Po co te przykłady?

Chciałem Wam pokazać – jak to wyglądało w roku 1939. Czy obecna sytuacja ma punkty wspólne z tamtymi wydarzeniami?

To co pokazałem to zaledwie ułamek informacji z tamtego okresu. Chodziło mi o informacje, które pokazują istotne elementy wydarzeń. Jest o czym rozmawiać. Zapraszam do dyskusji.

5 1 oceń
Ocena
Tomasz Jurek

Jestem pasjonatem historii i eksploratorem. Od wielu lat, poznaję i staram się wyjaśnić - tajemnice Dolnego Ślaska. Przyszedł czas, aby udostępnić tę wiedzę innym.

  • 1
Poprzedni artykuł
Subskrybuję i wyrażam zgodę na pobranie moich danych - adres e-mail
Powiadom o
guest

5 Komentarze
najstarszy
najnowszy
Odpowiedzi zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Maciej
Maciej
30 sierpnia 2024 08:26

Idealnie…. Oddanie Krymu jak Anschluss Austrii, potem mamy Czechosłowację i Kłajpedę. Donieck i okolice. A zaś my następni. Z tym że tym razem pierwszy raz w naszych czołgach nie giną nasi żołnierze. To dokładnie pokazuje, że istnieje istotny interes we wspieraniu Ukrainy.

Maciej
Maciej
30 sierpnia 2024 22:08
Odpowiedź do  Tomasz Jurek

Ochotnicy owszem. Ale en-masse nasi nie… A gdyby nie było Ukrainy to Bałtowie albo my właśnie…

Adrian
Adrian
9 września 2024 16:45
Odpowiedź do  Tomasz Jurek

Przepisy międzynarodowe zabraniają obywatelom uczestnictwa w konflikcie którego nie są stroną. Według tego prawa taki żołnierz nie jest już żołnierzem tylko najemnikiem któremu nie przysługują żadne prawa w przypadku np wzięcia do niewoli. Oficjalnie kraje NATO nie są stroną konfliktu, aczkolwiek uważam, iż ta cienka czerwona linia została już wielokrotnie przekroczona przez prowadzenie tzw proxy war. Temat obecnej sytuacji na Ukrainie z sytuacją w Europie ma wspólne korzenie w Wall Street, o tym Anthony Sutton o finansowaniu Hi.lera jak i Victoria Nuland o finansowaniu majdanu (5,5 mld USD) w 2014r. Pewne jest też to, iż ówczesną jak i obecną Rzeczpospolitą… Czytaj więcej »

5
0
Co myślisz? Proszę o komentarz.x