ŁADOWANIE

Wpisz aby wyszukać

Najnowsze Wydarzenia

Możliwość prowadzenia badań historycznych na zamku Książ?

Podziel się

Możliwość prowadzenia badań historycznych na zamku Książ?

Od wielu lat zajmuję się historią Dolnego Śląska oraz udostępnianiem w formie pisemnej czy to wykładów, wyniki własnych badań i poszukiwań. Wiele osób wie, że szczególną sympatią i zainteresowaniem darzę zamek Książ. Z czego wynika duża ilość opracowań w tym temacie.

Bardzo istotne jest dla mnie pokazanie historii tych ziem – taką jaką była naprawdę, bez zakłamywania lub kolorowania.

Ponieważ dotarłem do bardzo dużego zasobu materiałów archiwalnych dotyczących substancji technicznej zamku, ale także rodziny Hochbergów, chciałem przejrzeć materiały archiwalne będące w posiadaniu Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o., mając nadzieję na uzyskanie dodatkowych informacji.

Dostęp do materiałów archiwalnych i historycznych w zamku Książ.

Fot 1. Zdjęcia kotłowni zamku e-mail
Fot 1. Zdjęcia kotłowni zamku e-mail

Przesłałem drogą elektroniczną zapytanie – Czy kolekcja Louisa Hardouina jest dostępna dla mediów? Chciałbym ja przejrzeć.

Dlaczego w zapytaniu użyłem cyt. dostępna dla mediów? Ponieważ strona na której publikuję swoje opracowania jest zarejestrowanym w sądzie dziennikiem prasowym. I publikując występuję jako dziennikarz. Rolą historyka jest badanie przeszłości, ale także tłumaczenie procesów zachodzących w przeszłości przez publikację swoich badań. Rolą dziennikarza jest przekazywanie rzetelnych i bezstronnych informacji, ale także opinii. Dziennikarz, także dociera do źródeł. Widać z tego, że obydwie role są bardzo zbieżne i służą przekazywaniu wiedzy oraz informowaniu społeczeństwa.

Przedsiębiorstwo Zamek Książ Sp. z o.o.na swoich stronach informuje:

“Spośród ponad 1500 zdjęć, około 200 zostało wybranych do stworzenia stałej wystawy w Apartamentach Daisy (sale na drugim piętrze od północy) p.t. „Książ od kuchni”.”

Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. ``Książ od kuchni``

a w dalszej części tekstu na tej samej stronie:

“Wystawie towarzyszy album, w którym zamieszczonych zostało znacznie więcej zdjęć (ponad 300) z opisami oraz interesujące eseje na temat Louisa Hardouina, jego związanych z Książem losów oraz historii odnalezienia bezcennych zdjęć.”

Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. ``Książ od kuchni``

Z powyższych informacji wynika, że z 1500 zdjęć opublikowano w formie wystawy 200 zdjęć oraz w albumie 300 zdjęć. Tak więc zaokrąglając, 1000 zdjęć nie zostało pokazane ani opublikowane.

Fot 2. Email z odpowiedzią Kierownika Działu Muzealno-Edukacyjnego
Fot 2. Email z odpowiedzią Kierownika Działu Muzealno-Edukacyjnego

Niestety nie do obejrzenia.

Fot 4. Odmowa dostępu - Odpowiedź Prezes Anny Żabskiej Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o.
Fot 4. Odmowa dostępu - Odpowiedź Prezes Anny Żabskiej Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o.

Prezes Anna Żabska Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. w odpowiedzi na możliwość ich przejrzenia, w zapytaniu w formie dostępu do informacji publicznej, stwierdza, że cyt. “Mianowicie część tych zdjęć może Pan oglądać na wystawie poświęconej życiu Hochbergów pn. “Książ od kuchni”, zlokalizowanej na I pietrze Zamku oraz w publikowanych przez zamek Książ albumach”.

Co się tyczy zaś umowy, która to według Prezes Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. Anny Żabskiej jest “tajną”. I na podstawie tej umowy odmawia mi dostępu do – możliwości przejrzenia zdjęć. W zapytaniu, nie pisałem o publikacji przez mój miesięcznik tych zdjęć, lecz o możliwość ich przejrzenia.

Fot 3. Odpowiedź Prezes Anny Żabskiej Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o.
Fot 3. Odpowiedź Prezes Anny Żabskiej Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o.

Podsumowując.

Dyrekcja Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. pokazała w publikowanym piśmie jaki ma stosunek do pasjonatów historii.

Bardzo mi przykro, że zostałem tak potraktowany, mimo mojego wielkiego wkładu w badania i publikację materiałów dotyczących zamku Książ oraz historii jego właścicieli. Będę dalej publikował materiały na te tematy. I nie będą to laurki, lecz rzetelna prawda historyczna, niezależnie od tego czy to się komuś podoba czy nie.

Pragnę jeszcze dodać, że powoływanie się jakoby zdjęcia i skany przywiezione z Kanady są własnością prywatną i są ograniczone prawnie w zakresie “przeglądania” i publikacji, daleko mija się z prawdą. O ile mi wiadomo Zamek Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. zapłacił właścicielom tych zdjęć za przejęcie części praw majątkowych w zakresie ich wykorzystania i publikacji.

5 1 oceń
Ocena
Tomasz Jurek

Jestem pasjonatem historii i eksploratorem. Od wielu lat, poznaję i staram się wyjaśnić - tajemnice Dolnego Ślaska. Przyszedł czas, aby udostępnić tę wiedzę innym.

  • 1
Subskrybuję i wyrażam zgodę na pobranie moich danych - adres e-mail
Powiadom o
guest

2 Komentarze
najstarszy
najnowszy
Odpowiedzi zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
vgw
vgw
23 czerwca 2023 18:55

Możliwe, że Dyrekcja tak bardzo obawia się , że ktoś coś ciekawego zobaczy na tych zdjęciach ( i wyciągnie wnioski ) , że bedzie problem , rozgłos i jeszcze więcej pieniędzy za zwiedzanie ….

2
0
Co myślisz? Proszę o komentarz.x