ŁADOWANIE

Wpisz aby wyszukać

Tajemnice Technika

Głuszyca bunkierek radiolinia

Podziel się

Tajemniczy bunkierek w Głuszycy.

Fot 1. Głuszyca bunkierek radiolinia Zdj. Tomasz Jurek
Fot 1. Głuszyca bunkierek radiolinia Zdj. Tomasz Jurek
Fot 1. Głuszyca bunkierek radiolinia bok Zdj. Tomasz Jurek
Fot 1. Głuszyca bunkierek radiolinia bok Zdj. Tomasz Jurek
Fot 1. Głuszyca bunkierek radiolinia tył Zdj. Tomasz Jurek
Fot 1. Głuszyca bunkierek radiolinia tył Zdj. Tomasz Jurek

Czym jest tajemniczy bunkierek w Głuszycy przy ulicy Piastowskiej? Stoi sobie przy drodze żelbetonowy, prostopadłościany obiekt, nazywany potocznie bunkierkiem. Obiekt został wybudowany przed rokiem 1945. Jedni wiążą go z działalnością górniczą na tym terenie. Inni z ukryciem dla obsługi działa przeciwlotniczego.

Czym więc jest ten mały, ni to bunkier, ni to domek?

Sam wielokrotnie też zastanawiałem się jaką funkcję pełnił ten obiekt.

W roku 2008 podczas jednej z wypraw terenowych z moim kolega Andrzejem SP… specjalistą od łączności, zapytał mnie czy w określonej odległości od obiektu, który właśnie badaliśmy (niestety nie mogę podać o tym obiekcie informacji) – znajduje się jakiś dziwny, mały obiekt budowlany? Po krótkim zastanowieniu mówię – tak, jest taki obiekt. To był ten bunkierek.

Andrzej szukał obiektów związanych z systemem łączności radiowej dla Luftwaffe w oparciu o radiolinie.

Radiolinie firmy Telefunken.

Fot 4. Sieć radiolini Zdj. www.radarworld.org
Fot 4. Sieć radiolini Zdj. www.radarworld.org

W związku z zagrożeniami dywersyjnymi dla tradycyjnej łączności operacyjnej wojska opartej o dalekosiężne kable telefoniczne, firma Telefunken opracowała system dalekosiężnej transmisji, oparty o łączność radiową. Łącze radiowe (radiolinia) budowane było w oparciu o odcinki 50-100km (stacje musiały posiadać widoczność optyczną).

Wzorowano się na doświadczeniach z próbnych transmisji podczas Olimpiady w Berlinie.

Pierwszym modelem takiego urządzenia wykorzystywanego przez wojsko był  Dezimetergerät “Rudolf” DMG 3aG.

Fot 5. Dezimetergerät "Rudolf" DMG 3aG Zdj. www.cdvandt.org
Fot 5. Dezimetergerät "Rudolf" DMG 3aG Zdj. www.cdvandt.org

Kolejny model nowej generacji to Dezimetergerät DMG 5K “Michael. Model ten przypisany jest na stronach i forach internetowych do sieci radiolinii Luftwaffe, sięgającej pod Moskwę, Stalingrad,  Sewastopol i Grecję.

Fot 6. Dezimetergerät DMG 5K "Michael" Zdj. www./nat.museum-digital.de
Fot 6. Dezimetergerät DMG 5K "Michael" Zdj. www./nat.museum-digital.de

Głuszyca radiolinia.

Jak więc mogła wyglądać taka stacja urządzeń łączności – radiolinii w Głuszycy? Mając do dyspozycji bardzo skromne dostępne zasoby informacji postaram się to zobrazować i wytłumaczyć.

Po pierwsze musiał być budynek lub schron podziemny, który zabezpieczał cenne urządzenia przed skutkami nalotu. Taki obiekt tu mamy.

Po drugie musiał być maszt na którym mocowano anteny kierunkowe. Z tyłu za bunkierkiem mamy wypłaszczony sztucznie teren, wzmocniony murkiem betonowym. Bez problemu można było na nim postawić stalowy lub drewniany maszt. Uważam, że był tam maszt drewniany. Dlaczego? Ponieważ w tamtym czasie, a nawet wiele lat po wojnie w okolicy było dużo drewnianych masztów triangulacyjnych. Pilot widząc taki maszt mógł sądzić, iż jest to właśnie taki maszt.

Fot 7. Maszt radiolinii Opis. Tomasz Jurek
Fot 7. Maszt radiolinii Opis. Tomasz Jurek

Co my tu mamy na powyższym zdjęciu?

Maszt z zaznaczoną anteną, a u podstawy masztu coś w rodzaju kiosku lub domku z działek pracowniczych. A to tylko kamuflaż. Pod tymi deskami ukryty jest nasz żelbetonowy bunkierek. Zadbano nawet o budkę, z tyłu obiektu dla wartownika. W tym bunkierku są urządzenia radiolinii.

Fot 8. Maszt z dwoma antenami Zdj. FYKSE
Fot 8. Maszt z dwoma antenami Zdj. FYKSE

Inna lokalizacja i znajome kształty oraz obiekty. Tym razem mamy na maszcie dwa zestawy anten.

Fot 9. Montaż anteny
Fot 9. Montaż anteny

Na powyższym zdjęciu mamy montaż anteny w zestawie przewoźnym. Tak wyglądały anteny z naszych masztów. Antena bez osłon.

Podsumowanie.

Staram się tu objaśnić z czym mieliśmy do czynienia i jaka była historia tego miejsca. Sam jednak mam jeszcze wątpliwości, dlaczego obiekt został zlokalizowany w tym miejscu?

Skąd to pytanie? Jest bardzo istotne, że w takim punkcie węzłowym lub odcinkowym, można było do urządzenia radiolinii podłączyć 1 kanał telegraficzny i w zależności od modelu urządzenia 2 lub 3 kanały telefoniczne. W takim razie, czy tu podłączono takie kanały i z jakim istotnym obiektem były one związane?

Może Państwo macie jakieś informacje?

5 1 oceń
Ocena
Tomasz Jurek

Jestem pasjonatem historii i eksploratorem. Od wielu lat, poznaję i staram się wyjaśnić - tajemnice Dolnego Ślaska. Przyszedł czas, aby udostępnić tę wiedzę innym.

  • 1
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Subskrybuję i wyrażam zgodę na pobranie moich danych - adres e-mail
Powiadom o
guest

2 Komentarze
najstarszy
najnowszy
Odpowiedzi zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Józef
Józef
12 lutego 2022 10:12

Czy jest znany zakres fal i częstotiwość oraz moc nadajników, Należy wziąć pod uwagę strefę Fresnela która jest bardzo istotna zwłasza przy dużych odległościach.

2
0
Co myślisz? Proszę o komentarz.x