ŁADOWANIE

Wpisz aby wyszukać

Życie weryfikuje hipotezy

Podziel się

Miałem 9 lat temu swój udział w powstaniu książki Jerzego Rostkowskiego “Podziemia III Rzeszy” Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna Zdroju –  działając w Grupie JR, a także dostarczając materiałów autorowi..

Jerzy Rostkowski zamieścił w tej książce stenogram ze swojej rozmowy z profesorem Gieorgijem Nikołajewiczem Frołowem na temat tajnych laboratoriów atomowych w rejonie RIESE a dokładniej na temat laboratorium atomowego w Waldenburgu.

Fragment zapisu rozmowy:

“JR: Ale Wasz Niemiec, ten fizyk pracował w Wałbrzychu. GNF: Jego instytut przekazywał część urządzeń SS i on tylko pomagał w instalacji.Koniecznie chciałem zobaczyć to laboratorium SS, ale niczego nie widziałem. JR: Niemcy wysadzili? GNF: Wysadzić chyba nie wysadzili, bo to pod samym miastem było, tylko on trafić nie mógł.”

J. Rostkowski ``Tajemnice III Rzeszy`` str. 174

Tajne laboratorium

Stara kopalnia pod miastem Waldenburg (Wałbrzych). Czy niemiecki naukowiec – od którego Frołow starał się uzyskać informację o lokalizacji podziemnego laboratorium atomowego znal i rozumiał zmiany terytorialnie w obrębie miasta Waldenburg. Lokalni – dalej nazywali Stary Zdrój jako Altwasser, Biały Kamień jako Weisstein, Sobięcin jako Hermsdorf. Myślę, że nie. A w potocznej rozmowie używano stare nazwy. Stara kopalnia? Co miał na myśli? Uważam, że wyłączoną z eksploatacji kopalnię. Było ich kilka w samym centrum Waldenburga. Idealnie nadawały się do ponownego zagospodarowania.

Zawsze uważałem i dalej to mówię, że tą kopalnia jest Schweinitz pod Górą Parkową w centrum Wałbrzycha.

Co instalował naukowiec:

“JR: Opisywał tez ta kopalnię? GNF: Tak, opisywał, ale, to pod ziemią było. On z kolegami zawiózł tam cyklotron, ale okazało się, że to drugi, bo jeden już tam był. Oni montowali drugi. Opowiadał, że kopalnię specjalnie dostosowano. Były wózki, stoły, wszystkie konieczne urządzenia, a na wejściach śluzy i wartownicy. On wejść nie mógł, bo miejscowi mieli specjalne przepustki, które wkładali do zegarów przy wyjściu, on takiej nie miał.”

J. Rostkowski ``Tajemnice III Rzeszy`` str. 175

Przepustka

Przepustki, które wkładali do zegarów… Czy mogły wyglądać tak, jak na powyższym zdjęciu? Stosowano takie metalowe przepustki perforowane w Hucie Florian. Mając na uwadze, że Niemcy posiadali odpowiednią technologię zakupioną od firmy IBM i była ona szeroko stosowana w logistyce transportu oraz obozów koncentracyjnych, jest możliwe, że zastosowano ja do kontroli dostępu. Waga oraz stopień tajności w zupełności pozwalają na przypuszczenie iż tak było. Ten niemiecki naukowiec nie kłamał.

O czym jeszcze mówił niemiecki naukowiec?

“JR: czyli opowiadał o podziemnym laboratorium atomowym. Uwierzyliście mu, Grigoriju Nikołajewiczu? GNF: Uwierzyłem. Mówił drobiazgi, które znał nasz wywiad. Jak pytałem następnego dnia, mówił dokładnie to samo. Oni tam mieli, w tej kopalni, łączność telefoniczna z innymi fabrykami pod ziemią tam na miejscu i z całymi Niemcami. Była podobno też telewizja – tak, ja mu uwierzyłem, tym bardziej uwierzyłem, że jak pracował u nas, część się potwierdziła. On by nie ryzykował kłamać.”

J. Rostkowski ``Tajemnice III Rzeszy`` str. 175

Telewizja

Jak wynika z powyższego zdjęcia Niemcy już przed II Wojną Światową dysponowali technologią wideotelefonu. Transmisja sygnału odbywała się drogą kablową. Czy zatem istniała możliwość realizacji połączeń wideo w obrębie RIESE i do innych miejsc w Rzeszy? Tak. Dowodzi tego silnie rozbudowana i bardzo nowoczesna sieć łączności na tym terenie.

Czy to wszystko?

To tylko informacje wstępne o tematach jakie będą się pojawiały na tych stronach.

Opiszę system łączności w RIESE – choć wiem, że i tak największym ekspertem od tych spraw jest Andrzej Sobolewski.

Przedstawię także uzasadnienie dlaczego twierdzę, że podziemne laboratorium atomowe jest zlokalizowane pod Górą Parkową w Wałbrzychu.

5 1 oceń
Ocena
Tomasz Jurek

Jestem pasjonatem historii i eksploratorem. Od wielu lat, poznaję i staram się wyjaśnić - tajemnice Dolnego Ślaska. Przyszedł czas, aby udostępnić tę wiedzę innym.

  • 1
Subskrybuję i wyrażam zgodę na pobranie moich danych - adres e-mail
Powiadom o
guest

2 Komentarze
najstarszy
najnowszy
Odpowiedzi zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Anna
Anna
2 marca 2022 22:20

Chętnie dowiem się coś więcej o Górze Parkowej. Nie mieszkam tam od ponad 20 lat, ale ta okolica zawsze wydawała mi się tajemnicza i nieco mroczna. Życzę powodzenia w dalszych badaniach, jestem pewna, że wiele wałbrzyskich tajemnic czeka nadal na odkrycie.

2
0
Co myślisz? Proszę o komentarz.x