ŁADOWANIE

Wpisz aby wyszukać

Najnowsze Tajemnice

Strachy zamek Książ

Podziel się

Strachy zamek Książ.

Fot 2. Pomieszczenia należące do Strachów
Fot 2. Pomieszczenia należące do Strachów

W średniowiecznej części zamku Książ, a konkretnie w jej skrzydle północnym (nie mylić z nowym XX- wiecznym Skrzydłem północnym), mamy zespół pomieszczeń nazywanych – Strachy.

Nazwa ta powstała gdy zaaranżowano je, przez zabudowę dekoracji, dla celów turystycznych w latach 70-tych ubiegłego wieku. Był to element zwiedzania podobny do spotykanych dzisiaj w wielu zamkach, sal tortur.

W okresie przed przejęciem od Hochbergów, pod zarząd komisaryczny zamku, była tam winiarnia.

Cóż jest tak ciekawego w tych pomieszczeniach, że publikuję tutaj ten artykuł?

Cóż tak ciekawego jest w Strachach?

Fot 3. Dyskusje u Tadeusza rok 2007
Fot 3. Dyskusje u Tadeusza rok 2007

Wiele osób wie, że konikiem nieżyjącego Tadeusza Słowikowskiego był Książ. Nie tylko interesował się tunelem na 65-tym kilometrze. Otóż podczas moich wielu dyskusji u Tadeusza, przewijał się temat ukrytych poziomów i pomieszczeń w konstrukcji i pod zamkiem Książ. Siedzieliśmy nad planami i typowaliśmy takie miejsca. Tadeusz działał z wieloma grupami, osobami oraz pracownikami zamku Książ, starając się namacalnie sprawdzić swoje teorie. Pomimo wykonania wielu wiertniczych otworów sondażowych, nie udało się znaleźć pustek. Wyjątkiem jest otwór w podłodze pomiędzy schodami Trawertynowymi, a ścianą baszty Jerzego, gdzie pod spodem jest pomieszczenie zasypane gruzem.

Byłem z Tadeuszem kiedyś w Strachach. Wiedział, że te pomieszczenia zostały mocno przebudowane. Widzicie to państwo na Fot 2, gdzie pod sufitem, wnęki w ścianie, jest potężne żelbetonowe wzmocnienie. Tylko po co, skoro oficjalnie za ścianą nic nie ma? A bezpośrednio nad tym blokiem betonowym jest wejście z holu Myśliwskiego do Zbrojowni. Czy zatem jest to podpora? Czy też nadproże?Popatrzmy na Fot 4 poniżej.

Fot 4. Tadeusz Słowikowski w Strachach
Fot 4. Tadeusz Słowikowski w Strachach

Weryfikacja hipotez.

W dniu 16.08.2013 Stowarzyszenie Dolnośląska Grupa Badawcza, którego byłem prezesem, na podstawie wszelkich wymaganych zgód, na przeprowadzenie badań w pomieszczeniach Strachów, przystąpiła do badań. W ramach zezwolenia mogliśmy wykonać 2 otwory rdzeniowe w szybach windowych, w celu weryfikacji ich niższych poziomów oraz 2 otwory, w dużej sali Strachów.

Fot 5. Strona ze sprawozdania z prac badawczych w Strachach
Fot 5. Strona ze sprawozdania z prac badawczych w Strachach

W pierwszym dniu badań, Dariusz Gwiazda członek stowarzyszenia a jednocześnie właściciel firmy TECHDIAM wykonał odwierty w szybach windowych. Okazało się, że nie mają one przedłużenia w dół. Niestety nie udało się nam wykonać następnych dwóch odwiertów 3 i 4 w dużej sali. I niestety nie było możliwe wykonanie tych wierceń w późniejszym terminie. Wiązało się to, z kosztami ponownego zatrudnienia firmy saperskiej, ale nie tylko.

Na pewno kojarzycie żelbetonowe elementy z wystającymi prętami z poniższego zdjęcia Fot 6.

Fot 6. Żelbetowy element w ścianie Strachów
Fot 6. Żelbetowy element w ścianie Strachów
Fot 7. Element kotwienia żelbetonowego obiektu w ścianie Strachów
Fot 7. Element kotwienia żelbetonowego obiektu w ścianie Strachów

Nikt nie wie po co je wykonano. Ja uważam, że są elementami jakiejś żelbetonowej konstrukcji pod dużą salą Strachów. Dlatego planowaliśmy wykonanie dwóch otworów nr 3 i 4, w posadzce,  wiertnicą rdzeniową, przy tej żelbetonowej konstrukcji, a nie na środku pomieszczenia.

Zagięte, na górze, dużej średnicy pręty zbrojeniowe, świadczą o tym, że konstrukcja przenosiła duże obciążenia lub naprężenia i zabezpieczano się przed wyrwaniem tych prętów.

Fot 8. Klatka schodowa za stalowymi drzwiami
Fot 8. Klatka schodowa za stalowymi drzwiami

Nie wszyscy w SDGB byli zainteresowani tymi badaniami. Na powyższym zdjęciu Fot 8, za stalowymi drzwiami mamy zejście w dół. Jest ono wypełnione mieszaniną betonu i dużych kamieni. Beton jest bardzo twardy, czyli wysokiej klasy.

Planowałem zgłoszenie projektu badawczego obejmującego przekucie i usunięcie tego betonu i sprawdzenie, dokąd prowadzi ta klatka schodowa. Niestety “głównego Boba budowniczego” w naszej grupie, nie interesował ten temat. Wynalazł wiele powodów, aby się to nie odbyło.

Fot 9. Ukryta klatka schodowa
Fot 9. Ukryta klatka schodowa

Na Fot 9 widzimy lokalizację stalowych drzwi i klatki schodowej za nimi. Drzwi są tam postawione po to, aby nie było widać tego wejścia.

Ale to nie koniec atrakcji.

Fot 10. lita skała obok Strachów.
Fot 10. lita skała obok Strachów.

W obszarze zaznaczonym czerwoną linią, na powyższym planie Fot 10, nie ma oficjalnie żadnych pomieszczeń. Przypominam, że mowa jest o poziomie Strachów.

Fot 11. Plan przebudowy Strachów arch. Lehmlera
Fot 11. Plan przebudowy Strachów arch. Lehmlera

Cóż zatem widzimy na Fot 11? Jest to fragment planów przebudowy zamku Książ, na potrzeby Kancelarii Rzeszy, z interesującym nas fragmentem dotyczącym Strachów.

Mamy tu schody, które prowadzą z Jasnego dziedzińca do Strachów. Idziemy w górę, po czym na spoczniku, schody zakręcają pod katem 90 st i wchodzą nad nasz żelbetonowy blok w Strachach. Dalsza cześć, ze spocznika prowadzi w górę, na Czarny dziedziniec.

Ale nie widać tam żadnych pomieszczeń tylko opis Czarny dziedziniec?

Architekt przebudowy M. Lehmler nie narysował? Być może.

A może jest inny układ schodów?

Uważam, że jest zupełnie inaczej.

Schody z Jasnego dziedzińca idą w górę do spocznika, na poziomie podłogi Strachów (opis +4,50). Lecz z tego spocznika, idą w dół, poniżej Strachów. Tam jest kolejny spocznik, który prowadzi do otworu drzwiowego (opis obok +1,77). Jednocześnie z tego spocznika, w lewo, idą kolejne schody, które schodzą w dół, na inny poziom, poniżej Strachów. Zatem pomiędzy spocznikiem w Strachach +4,50, a spocznikiem przed Czarnym dziedzińcem +1,77, jest różnica wysokości 2,77 m. Jeżeli schody pod Strachy schodzą niżej, to względem Strachów do niższych pomieszczeń możemy mieć co najmniej 5m różnicy. Budowa klatki schodowej osłabiła konstrukcję murów w tym miejscu. Dlatego powyżej, w Strachach wykonano tą wielką żelbetonową belkę, podtrzymującą mury.

Podsumowanie.

Fot 12. Wiązary ścian i stropów poniżej Strachów
Fot 12. Wiązary ścian i stropów poniżej Strachów

Na podstawie pokazanych powyżej analiz, stwierdzam, że pod pomieszczeniami strachów są niedostępne pomieszczenia. Wiązary na powyższym zdjęciu Fot 12, zabezpieczają mury i zarazem stropy pomieszczeń poniżej.

Jednocześnie stwierdzam, że pod Holem Myśliwskim, także są niedostępne obecnie pomieszczenia.

Nie mam zamiaru “kopać się z koniem”. Przedsiębiorstwo Zamek Książ Sp. z o.o. nie usunęło nałożonej na mnie blokady dostępu do ich oficjalnego profilu na Facebooku, pomimo zmiany prezesa. Skoro jestem “persona non grata”, to mogę jedynie tu pokazać co myślę i wiem.

Gdyby komuś udało się usunąć nałożone blokady i wykonać prace badawcze w tym temacie, będę bardzo szczęśliwy.

Wystarczy nawiercić otwory sondażowe nad klatką schodową w podłodze przed ścianą, z żelbetonową belką wzmacniającą w Strachach Fot 4.

© Licencja na publikację
© Wszystkie prawa zastrzeżone

5 1 oceń
Ocena
Tomasz Jurek

Jestem pasjonatem historii i eksploratorem. Od wielu lat, poznaję i staram się wyjaśnić - tajemnice Dolnego Ślaska. Przyszedł czas, aby udostępnić tę wiedzę innym.

  • 1
Subskrybuję i wyrażam zgodę na pobranie moich danych - adres e-mail
Powiadom o
guest

23 Komentarze
najstarszy
najnowszy
Odpowiedzi zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
Adam
23 marca 2025 19:58

Świetna analiza.

Maciej
Maciej
23 marca 2025 20:07

Czy pręty zbrojeniowe są gładkie czy żebrowane? Dla gładkich zaginanie było standardem, żeby trzymały się w betonie. I jaka średnica i rozstaw zbrojenia?

Wojciech
Wojciech
23 marca 2025 20:08

Creme de la creme. Tego mi brakuje. Wielkie dzięki.

Michalina
Michalina
23 marca 2025 20:40

Fot.9. Zastanawiam się dlaczego widzę konia z rogami lub czymś na głowie, który ciągnie wóz 🤣

Ania
Ania
23 marca 2025 21:04

👏👏👏

Pshemo
Pshemo
23 marca 2025 21:38

Szkoda Twojej pracy w kontekście sabotowania odkrycia prawdy .
Komu ci ludzie służą?
Respect za Twoją pracę!

Grzegorz
Grzegorz
24 marca 2025 08:46

Ludzie pytają o strażników a to ten zarząd jest pilnującym tajemnicy

Marcin
Marcin
28 marca 2025 15:52
Odpowiedź do  Tomasz Jurek

nie burzą, wrecz przeciwnie, kazda taka informacja jet na wagę złota.

Tomek
Tomek
24 marca 2025 11:55

Bardzo ciekawy artykuł ,szkoda że nie udało się zrobić tych pozostałych odwiertów. A jest może pomysł na nowe stowarzyszenie i dalsze badania na Książu ?

Krzysztof
Krzysztof
24 marca 2025 19:00

Tomku, nic dodać nic ująć , mam pewien plan , ale to na optycznej na koniec tygodnia.

Wojtek
Wojtek
25 marca 2025 12:50

Dzień dobry, bardzo ciekawe wnioski i analiza. Co do badań zapewne dużo dokumentów zalega w tajnych kancelariach. Materiały sporządzone w 1949 r. i w 1968 r. Dokumenty Sztabu Generalnego, Wojskowych Służb Specjalnych – dzisiaj Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i byłych: Służby Wywiadu Wojskowego (SWW) oraz Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI). Na 100% tam jest pełna wiedza o tym co zamurowano w czasach PRL i co znaleziono pod stadniną ogierów (podziemna stacja?). Oraz jakie informacje mają ex funkcjonariusze SB, MO, wywiadu cywilnego PRL niektórzy związani też z WAT (specjalnie przeszkoleni) być może nadal aktywni agenci służb którzy pilnowali akcji poszukiwania na 65… Czytaj więcej »

Radek
Radek
25 marca 2025 19:37

Świetne opracowanie i bardzo trafne komentarze – może wreszcie otworzą się oczy niedowiarkom ponieważ z całą pewnością coś tam jest ukryte i jest też skutecznie maskowane pod przykrywką jakiegoś “wyższego dobra”, dezinformacji czy nie wiadomo czego jeszcze. Brawo – i proszę o więcej.

23
0
Co myślisz? Proszę o komentarz.x